Prasknutý toxický vred v Bratislave, Vrakuňská skládka

Autor: Anna Zemanová | 15.3.2018 o 21:12 | (upravené 17.3.2018 o 21:35) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  1069x

Je neprijateľné, aby sa partička na ministerstve hrala na záchrancu a svojvoľne rozhodla o opatreniach , ktoré bez oponentúry vybrala ako najlepšie sanačné opatrenie pre Vrakuňsku skládku.

Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou pitnej vody na Slovensku. Najväčším známym ohrozením je skládka obzvlášť toxického odpadu v starom dunajskom ramene vo Vrakuni. Príslušné štátne orgány o tejto skládke vedia od doby jej vzniku ako aj o jej hrozbách, ktoré  sa naplnili výstavbou Vodného diela Gabčíkovo. Celé garnitúry vedenia Ministerstva životného prostredia SR sa hrali na slepú babu. Sú spoluzodpovedné za vzniknutú situáciu.

Preto je neprijateľné, aby sa partička na ministerstve hrala na záchrancu a svojvoľne rozhodla o opatreniach , ktoré bez oponentúry vybrala ako najlepšie sanačné opatrenie pre Vrakuňsku skládku.

Pod tlakom verejnosti napokon ministerstvo pristúpilo na minimum transparentnosti a nimi navrhnuté riešenie predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Zámer som si preštudovala a spracovala som pripomienky a požiadavky na dopracovanie v ďalšom  procese posudzovania.

Verejnosti, ktorá má záujem o pripojenie sa do procesu posudzovania dávam k dispozícii svoje stanovisko, ktoré nájdete na tomto linku.  Termín na zaslanie pripomienok je  28.3.2018, dátum som aktualizovala na základe upresnenia z úradnej tabule hlavného mesta. 

Základnou požiadavkou je aby sa zámer „Sanácia environmentálnej záťaže – výstavba podzemnej tesniacej steny a povrchovej tesniacej vrstvy – Bratislava – Vrakuňa – skládka CHZJD“ posudzoval v ďalšom procese posudzovania vo variantoch  a aby bolo doplnené  posudzovanie vplyvov na životné prostredie pre navrhovanú činnosť Prevádzka čistiarne kontaminovaných vôd v zisťovacom konaní bez limitu.

Poukazujem aj na rozpor medzi cieľom posudzovanej činnosti a tým, čo navrhovateľ definoval ako predmet zákazky. Je zaujímavé, že ešte nie je realizačný projekt, neprešlo posudzovanie ale už sa hľadá dodávateľ prác.

Upozorňujem aj na to, že do predmetu zákazky nebolo zapracované odstránenie  toxického mraku z CHVO Žitný ostrov. Je zrejmé, že navrhovateľ má za cieľ posúdiť dopady len ním vybratej formy sanácie skládky a nie posúdiť najlepšie dostupné riešenie sanácie a ide mu skôr o formálnu stránku, aby na činnosť mohol použiť zdroje z Európskej únie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

Žiadne výpisky ani kópie. Jankovskej obmedzili prístup do vlastného spisu

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.


Už ste čítali?