V utorok sa rozhodne či zviera je vec

Autor: Anna Zemanová | 10.2.2018 o 9:19 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  1773x

V utorok bude mať Slovensko historickú príležitosť stať sa civilizovanou krajinou v oblasti ochrany zvierat. Parlament bude hlasovať o zmene Občianskeho zákonníka, vďaka ktorej zviera viac nebude vecou, ale cítiacou bytosťou.

V SaS sa o to snažíme už roky. Obdobná legislatíva je v krajinách Európskej únie bežná, poznajú ju aj susedia Česi. Netreba sa jej obávať, prijatím zákona zviera ostane objektom práva, nie jeho subjektom. Inými slovami, pes či mačka sa síce bude považovať za živú bytosť obdarenú zmyslami, no pred zákonom nezíska práva rovnocenné s človekom. V prípadoch ako kúpa, darovanie či dedenie sa budú na živé zviera primerane vzťahovať ustanovenia o veciach, napríklad môžu byť predmetom dedenia, kúpy či predaja.

Bez tejto právnej úpravy sme však žiaľ svedkami mnohých neblahých fenoménov. To, že na Slovensku fungujú množiteľské mafie, ktoré zvieratá chovajú na predaj v krutých podmienkach, nie je novinkou. Výnimkou nie je ani týranie, absencia veterinárneho ošetrenia či nezákonná konzumácia. Zviera sa dnes chápe ako hnuteľná vec, ignorujú sa jeho osobitné vlastnosti.

Naše zákony dnes viac chránia hospodárske zvieratá a voľne žijúce zvieratá, avšak ochrana spoločenských zvierat a zvierat v zajatí je minimálna.  Stačí si pozrieť zákon o veterinárnej starostlivosti, ochrane prírody, poľovníctve, rybárstve či medzinárodné dohovory o voľne žijúcich živočíchov, len definícia, že zviera nie je vec, chýba.

V spoločnosti pritom téma žije dlhodobo a za zmenu je aj súčasná vládna koalícia a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Tá v auguste 2017 oznámila veľkú novelu zákona o veterinárnej starostlivosti. Jej príprava však doteraz nie je hotová a čas pokročil.  Pre začiatok pritom stačí zmeniť Občiansky zákonník.

Aby sa to podarilo, chcem vás, milí čitatelia, touto cestou poprosiť o pomoc. Určite aj vy patríte k tým, ktorým ochrana zvierat leží na srdci.

Tým, že novelu zákona predkladá SaS ako opozičná strana, nám chýba záruka, že budeme mať dostatok hlasov, aby legislatívna novela prešla. Aby sme uspeli, potrebujeme odhodiť stranícke tričká a spojiť sily dokopy.

Preto vás prosím: Využite všetky svoje kontakty na politické strany a poslancov v parlamente. Oslovte ich, napíšte tým svojim, aby podporili dobrú vec a v utorok 13. februára 2018 svojim hlasovaním zákon Zviera nie je vec podporili.

Aj vy tak môžete prispieť k zmene, síce drobnej na papieri, ale obrovskej v oblasti ochrany zvierat na Slovensku.

Za vašu pomoc vám vopred ďakujem.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?