Deravý rozpočet rezortu životného prostredia

Autor: Anna Zemanová | 1.12.2016 o 12:04 | (upravené 1.12.2016 o 14:11) Karma článku: 2,72 | Prečítané:  500x

Z rozpočtu kapitoly životného prostredia nevidno žiadnu víziu, žiadne  napĺňanie akčných plánov. Alebo žeby to bolo z dôvodu, že ministerstvo životného prostredia ich ani nemá ?  

Zákon o štátnom rozpočte nemá veľa paragrafov, avšak dva z ôsmich sa týkajú príjmov z dvoch štátnych podnikov, ktorých fungovanie a prípadne aj existencia je minimálne diskutabilné.

Paragraf 6 hovorí o tom, že Vodohospodárska výstavba, š. p., odvedie za rok 2017 do štátneho rozpočtu osobitný odvod zo zisku po zdanení v sume 2 mil. eur. A v § 7 sa hovorí, že Lesy Slovenskej republiky, š. p., odvedú za rok 2017 do štátneho rozpočtu osobitný odvod v sume 5 mil. eur. 

Vodohospodárstva výstavba, ktorej výsledok hospodárenia bude skôr stratový ako ziskový. Príjem do štátneho rozpočtu zo štátneho podniku je rizikovým príjmom. Premiér Fico veľkolepým štýlom  znárodnil v roku 2015 zrušením zmluvy  elektráreň – Vodné dielo Gabčíkovo. Vodné dielo Gabčíkovo sa  dostalo do majetku a do správy Vodohospodárska výstavba a je úplne zjavné, že  štát nezvláda správu tohto vodného diela a elektrárne. V rozpočte nie sú rozpočtované výdavky na opravy, rekonštrukcie plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo a ďalšie nevyhnutné investície. Budúcu stratu očakávajú z titulu poklesu cien energií. Toto neobstojí. Aj preto je zarážajúce, že napriek týmto faktom štátny rozpočet počíta s príjmom odvodu vo výške 2 mil. eur z hospodárenia Vodohospodárskej výstavby. 

V § 7 sa hovorí o štátnom podniku Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, ktorý má odviesť do štátneho rozpočtu 5 mil. eur. Prijali sme Parížsku dohodu, v ktorej sa zaväzujeme k dodržiavaniu záväzkov súvisiacich s klimatickou zmenou a adaptáciou Slovenka na  zmenu klímy. Je na úvahu či naozaj týchto 5 mil. eur zisku je tak významný v štátnom rozpočte tento príjem, či by nebolo lepšie uvažovať nad zmenou hospodárenia lesov Slovenskej republiky aj za cenu možno nižšie príjmu, ale za cenu plnenia našich záväzkov voči krajine. A nie je to len Parížska dohoda, ale sú to rôzne ďalšie  dohody, ku  ktorým sme sa ako Slovenská republika v minulosti zaviazali. 

V rámci  verejnej správy je aj rozpočet Environmentálneho fondu.  Objem príjmov environmentálneho fondu je počítaný na 487 mil. eur, ktorý má byť dosiahnutý výlučne z vlastných zdrojov bez dotácií zo štátneho rozpočtu, pričom len príjmy z predaja kapitálových aktív, to znamená príjmy z predaja emisných kvót sa počítajú na 116 mil. eur . Výdavky environmentálneho fondu sa navrhujú vo výške 35,6 mil. eur. To znamená, že príjmy tvorené z predaja emisií , získané z dražieb kvót nie  sú zapojené do plánovania výdavkov rozpočtu životného prostredia, ale v podstate na hotovostnom princípe znižujú bilanciu verejného dlhu. Mám vážne výhrady, aby sa tieto prostriedky používali napríklad na likvidáciu čiernych skládok. Čiernych skládok, ktoré vznikajú z neplnenia si povinností jednotlivých znečisťovateľov. Na základe týchto údajov na najbližšiu schôdzu Národnej rady predložím návrh zákona, aby  sa k použitiu výnosu z predaja emisií vyjadroval aj príslušný  parlamentný výbor. Je to aj z titulu budúcich požiadaviek na adaptáciu Slovenska na zmenu klímy. 

Kapitola ministerstva životného prostredia bude mať v roku 2017 k dispozícii celkové výdavky vo výške 490 mil. eur z čoho 409 mil. eur je na plnenie jedného z hlavných cieľov ministerstva, a to minúť eurofondy. Významný zámer bez nejasne určeného cieľu. 

Ako pozitívne vnímam transfer na Slovenský vodohospodársky podnik vo výške 27,1 mil eur. Tento podnik je dlhodobo v strate, ktorú vytvára štát neuhrádzaním tzv. neregulovaných platieb za objednané služby. V rozpočte sa uvádza , že sú určené na konkrétne, avšak bližšie nešpecifikované protipovodňové opatrenia a nie na objednané služby.  

Požiadala som SVP  o konkretizáciu plánovaných investičných výdavkov , aby bolo jasné na aké protipovodňové opatrenia sú určené, či na dlhodobo plánované investície, alebo nebodaj či nepôjdu na protipovodňovú ochranu investície Jaguár. 

Nerozpočtujú sa žiadne prostriedky Európskej únii a spolufinancovania v novom programovom období pre odpadové hospodárstvo a environmentálne rizikové faktory.  

Návrh rozpočtu kapitoly ministerstva životného prostredia nezabezpečuje niektoré obligatórne výdavky rezortu v požadovanom rozsahu. V samotnom predloženom materiály sú explicitne vymenované uznesenia a záväzky, ktoré sa neplnia. Napríklad nie sú vyčlenené finančné prostriedky na systematické vzdelávanie zamestnancov územnej samosprávy plniacich úlohy štátnej správy. Možno banalita, ale veľmi, veľmi dôležitá vec, pretože výkon štátnej správy v oblasti ochrany prírody, ovzdušia a štátnej vodnej správy vykonávajú samosprávy, obce a mestá. A je veľmi dôležité, aby boli títo ľudia dostatočne fundovaní na rozhodovanie v týchto konaniach. Sú to konania veľmi zložité, na ktoré sa vzťahuje aj Aarhuský dohovor. Sú to konania, ktoré sú často predmetom rôznych odvolávaní, súdov a protestov. 
Nie sú rozpočtované prostriedky na plnenie povinnosti k programu prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu, na realizáciu úloh akčného plánu pre mokrade, na opravu niektorých  konkrétnych hrádzi, prostriedky na priebežné plnenie programu starostlivosti o národný park Slovenský raj , úlohy vyplývajúce z  Vodnému plánu Slovenska, či zo štátneho  programu sanácie environmentálnych záťaží. Je to množstvo neplnených vlastných  uznesení vlády.  

Z rozpočtu kapitoly životného prostredia nevidno žiadnu víziu, žiadne  napĺňanie akčných plánov. Alebo žeby to bolo z dôvodu, že ministerstvo životného prostredia ich ani nemá ?  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Okolo majetku Bašternáka sa dejú čudné veci

Ako skončí majetok odsúdeného daňového podvodníka?

Stĺpček Jakuba Fila

Snáď si tie deti tú tvár Smeru nebudú pamätať

Nahnevaný Fico sa snaží pôsobiť milo a vtipne, je však skôr trápny.


Už ste čítali?