Biomasaker, dva riadky v zákone

Autor: Anna Zemanová | 9.6.2016 o 12:52 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1912x

Povodne, zmena klímy, dopady na životné prostredie a zdravie obyvateľstva aj toto sú dôsledky nezákonného využívania kvalitného dreva na spaľovanie v elektrárňach.  

Do parlamentu predkladáme novelu zákona  č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Drobná zmena  § 2 ods. 12, písm. a) bod 5 upravuje definíciu biomasy. Upravuje formuláciu tak, aby sa za biomasu považovalo len drevo pochádzajúce z energetických porastov a z drevospracujúceho priemyslu. Túto úpravu si vyžiadal dopyt po  „ekologickom“ palive, drevnej štiepke. V praxi by sa štiepka mala získavať  len z konárov rýchlorastúcich energetických drevín. To je však oveľa  náročnejšie ako zoštiepkovať celý zdravý strom , aj taký, ktorý by poslúžil v drevospracujúcom priemysle, napríklad na výrobu nábytku. Tieto praktiky potvrdila aj kontrola  Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)  a následne udelila pokuty niektorým elektrárňam.

Elektrárne musia evidovať a nahlasovať Prehľad nakúpenej biomasy a Prehľad skutočne využitej (spotrebovanej) biomasy na účely výroby elektriny.  Tu bývajú rozdiely . Praxou je, že  elektrárne neuvádzajú pravdivé údaje o kvalitatívnej triede dreva používaného ako palivo na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Ak je biomasa vyrobená z dreva , tak okrem parametrov relatívnej vlhkosti vplývajúcej na výhrevnosť musí spĺňať aj podmienku zaradenia dreva podľa technických noriem. To určuje aj výšku dotácie.  

Ako sa hovorí, papier znesie všetko. Čože je to za problém napísať do hlásení, že drevná štiepka určená  na výrobu štátom dotovanej kombinovanej  výrobe elektriny a tepla je v kvalitatívnej triede VI, hoci je skutočnosť iná? Situácii v skutočnosti nahráva aj  vyhláška, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o podpore obnoviteľných zdrojov energie, vysoko účinnej kombinovanej výroby a biometánu .

Špekulanti si cestičky našli. Získať štátom veľmi slušnú garantovanú dotáciu  na výrobu elektriny z biomasy na úrovni 0,10049 eur/ kWh. V roku 2014 sa výkupné ceny drevnej štiepky pohybovali v rozmedzí 35,00 – 63,75 – 93,89 eur/t. Drevná štiepka sa stala zaujímavým obchodným artiklom.

Zistenia ÚRSO z roku 2014  boli také závažné, že museli byť vykonané opatrenia. Tie však stále nie sú dostatočné.  Nie je možné zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva, a tak sa drevo získava všade tam, kde je ľahšie dostupné. Pretrváva  nepomer medzi produkciou a spotrebou energetickej dendromasy, čo priamo ohrozuje existenciu lesov, vetrolamov, či brehových porastov.   

Dotácie tak nedeformujú len trh s energiou, ale zvyšujú cenu za elektrickú energiu v domácnostiach aj priemyselných podnikoch, ktoré sa dostávajú do nevýhody oproti zahraničiu.

A toto všetko pod rúškom ochrany životného prostredia, znižovania emisií a využívania obnoviteľných zdrojov. Nuž, ako sa dobrá myšlienka  môže zvrhnúť na katastrofu až na úroveň bio masakru.

Drobná zmena v zákone prispeje k lepšej kontrole a k jednoznačnejšej identifikácii pôvodu drevnej štiepky. Pomôže, ak ju vládna koalícia nezastaví. Ide o dva riadky, 17 slov v zákone . Návrh nájdete ako tlač 135 na stránke parlamentu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?