Novinky v rozpočte Bratislavskej župy

Autor: Anna Zemanová | 14.12.2015 o 8:35 | Karma článku: 2,81 | Prečítané:  440x

Bratislavská župa bude hospodáriť s novým Programovým rozpočtom. ​Kľúčovým bolo zahrnutie Akčného plánu a odpočtu priorít do programového rozpočtu úpravy merateľných ukazovateľov.   

Úplne novým programom je program Strategická podpora verejného života a rozvoja regiónu, z ktorého budú realizované projekty financované z dotačného programu BSK podľa príslušného Všeobecne záväzného nariadenia. Na tento účel je v rozpočte vyčlenených 1,5 % výdavkov. Tento program je významným krokom vpred v prehľadnosti a transparentnosti výdavkov. 

Programový rozpočet má odzrkadľovať  komplexné výdavky na aktivity s jasnými ukazovateľmi, má klásť dôraz na prezentáciu plánovaných a dosahovaných výstupov a výsledkov.

Som predsedníčkou Finančnej komisie a zamerala som sa na skvalitnenie práve tejto časti prípravy rozpočtu. Ako prvé som navrhla úpravu Internej smernice, ktorá hovorí o pravidlách zostavovania a o členení rozpočtu, jeho zmenách o záverečnom účte a monitorovacej správe. Pri programovom rozpočte vždy treba mať na pamäti  k akému cieľu sa má priblížiť a  aby sa mohla posúdiť efektivita vynaložených prostriedkov.

Zásadnou zmenou  bolo zapracovanie vybraných projektov z  Akčného plánu a odpočtu priorít do programového rozpočtu. Akčný plán vychádza zo schváleného PHSR kraja. K upresneniu Akčného plánu v rozpočte  a jeho podrobnejšej špecifikácii v jednotlivých programoch rozpočtu sa poslanci ešte vrátia na najbližšom, februárovom zastupiteľstve. 

Ďalšou zmenou sú  úpravy merateľných ukazovateľov sú zapracované do viacerých programoch. Ďalšie budú postupne definované a dopracované do najbližšieho návrhu rozpočtu.

Bratislavská župa bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom 143 miliónov eur. Najvyššou príjmovou položkou sú daňové príjmy z príjmov fyzických osôb 53,5 % a granty a transfery na školstvo, sociálnu oblasť a projekty financované EU vo výške  31,3 %. BSK plánuje v roku 2016 zapojiť prostredníctvom príjmových finančných operácii prostriedky rezervného fondu vo výške 10 000 000,00 € na financovanie kapitálových výdavkov. Neplánuje sa s prijatím nových úverov ale so splácaním. Koncom roka bude dlhová služba okolo 30 %. Súčasťou úverových splátok je splácanie úveru MunSEFF, prostredníctvom ktorého sa zabezpečili rekonštrukcie 7 škôl a jedného sociálneho zariadenia (ROSA)  a s cieľom dosiahnuť energetické úspory. Tieto výdavky už túto zimu znížia výdavky na bežnú prevádzku týchto zariadení.

Hlavné výdavky rozpočtu BSK sú vyčlenené  na vzdelávanie  32 %, 17,3 % na sociálne zabezpečenie, 13,7 % na správu majetku BSK. Na starostlivosť o komunikácie je vyčlenených 10,2 %, na strategické plánovanie 6%, na verejnú správu 7,1 %, 3% na administratívu , 2,9% na kultúru a 0,68 % na cestovný ruch.  Na strategickú  podporu verejného života a rozvoja regiónu – dotačný program je vyčlenených 1,5 %.

Stále je čo zlepšovať, mojim cieľom je, aby sme dopracovali podobu rozpočtu tak , aby bol nielen základným dokumentom pre prácu úradu, ale aby bol zrozumiteľný pre poslancov a čitateľný pre občanov.

Aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo by Plavčan nemal byť ministrom

Peter Plavčan, ktorého si vybrala SNS, mal za sebou kauzy, už keď sa stal členom vlády. Aj keď ďalšie pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

ŠPORT

Ružomberok potrápil favorita, s Evertonom prehral iba o gól

Jediný gól stretnutia strelil kapitán domácich Leighton Baines.


Už ste čítali?