Novinky v rozpočte Bratislavskej župy

Autor: Anna Zemanová | 14.12.2015 o 8:35 | Karma článku: 2,81 | Prečítané:  570x

Bratislavská župa bude hospodáriť s novým Programovým rozpočtom. ​Kľúčovým bolo zahrnutie Akčného plánu a odpočtu priorít do programového rozpočtu úpravy merateľných ukazovateľov.   

Úplne novým programom je program Strategická podpora verejného života a rozvoja regiónu, z ktorého budú realizované projekty financované z dotačného programu BSK podľa príslušného Všeobecne záväzného nariadenia. Na tento účel je v rozpočte vyčlenených 1,5 % výdavkov. Tento program je významným krokom vpred v prehľadnosti a transparentnosti výdavkov. 

Programový rozpočet má odzrkadľovať  komplexné výdavky na aktivity s jasnými ukazovateľmi, má klásť dôraz na prezentáciu plánovaných a dosahovaných výstupov a výsledkov.

Som predsedníčkou Finančnej komisie a zamerala som sa na skvalitnenie práve tejto časti prípravy rozpočtu. Ako prvé som navrhla úpravu Internej smernice, ktorá hovorí o pravidlách zostavovania a o členení rozpočtu, jeho zmenách o záverečnom účte a monitorovacej správe. Pri programovom rozpočte vždy treba mať na pamäti  k akému cieľu sa má priblížiť a  aby sa mohla posúdiť efektivita vynaložených prostriedkov.

Zásadnou zmenou  bolo zapracovanie vybraných projektov z  Akčného plánu a odpočtu priorít do programového rozpočtu. Akčný plán vychádza zo schváleného PHSR kraja. K upresneniu Akčného plánu v rozpočte  a jeho podrobnejšej špecifikácii v jednotlivých programoch rozpočtu sa poslanci ešte vrátia na najbližšom, februárovom zastupiteľstve. 

Ďalšou zmenou sú  úpravy merateľných ukazovateľov sú zapracované do viacerých programoch. Ďalšie budú postupne definované a dopracované do najbližšieho návrhu rozpočtu.

Bratislavská župa bude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom 143 miliónov eur. Najvyššou príjmovou položkou sú daňové príjmy z príjmov fyzických osôb 53,5 % a granty a transfery na školstvo, sociálnu oblasť a projekty financované EU vo výške  31,3 %. BSK plánuje v roku 2016 zapojiť prostredníctvom príjmových finančných operácii prostriedky rezervného fondu vo výške 10 000 000,00 € na financovanie kapitálových výdavkov. Neplánuje sa s prijatím nových úverov ale so splácaním. Koncom roka bude dlhová služba okolo 30 %. Súčasťou úverových splátok je splácanie úveru MunSEFF, prostredníctvom ktorého sa zabezpečili rekonštrukcie 7 škôl a jedného sociálneho zariadenia (ROSA)  a s cieľom dosiahnuť energetické úspory. Tieto výdavky už túto zimu znížia výdavky na bežnú prevádzku týchto zariadení.

Hlavné výdavky rozpočtu BSK sú vyčlenené  na vzdelávanie  32 %, 17,3 % na sociálne zabezpečenie, 13,7 % na správu majetku BSK. Na starostlivosť o komunikácie je vyčlenených 10,2 %, na strategické plánovanie 6%, na verejnú správu 7,1 %, 3% na administratívu , 2,9% na kultúru a 0,68 % na cestovný ruch.  Na strategickú  podporu verejného života a rozvoja regiónu – dotačný program je vyčlenených 1,5 %.

Stále je čo zlepšovať, mojim cieľom je, aby sme dopracovali podobu rozpočtu tak , aby bol nielen základným dokumentom pre prácu úradu, ale aby bol zrozumiteľný pre poslancov a čitateľný pre občanov.

Aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?