Piruety s čiernymi skládkami

Autor: Anna Zemanová | 28.10.2015 o 7:15 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  579x

Milióny eur rozdal minister Žiga na Veľké upratovanie Slovenska. Takmer najväčšia dotáciu, 101 tisíc eur dostala obec Šterusy s 504 obyvateľmi z Trnavského kraja. Dotácia tvorí viac ako 54 % jej bežných príjmov v roku 2014.

Práce na odstraňovaní skládok z katastra obce majú byť zrealizované do 30. novembra 2015. Je koniec októbra a obec ešte stále nezačala verejné obstarávanie a ani zmluva s Environmentálnym fondom nie je nikde zverejnená.   Zaujímavé je, že v tejto malinkej obci je silno zastúpená politická strana TIP a strana SZS. Že by sa pri čerpaní dotácie spoliehali na politické pozadie spojenectva s vládnucou stranou SMER ? Na zúčtovanie dotácií si posvietime a nielen na dotácie tejto obci, ale celého čistiaceho projektu,  pretože  nielen s touto ale  ani so žiadnou inou nie sú doteraz zmluvy zverejnené.

Nový zákon o odpadoch nenadobudol ešte účinnosť a už sa  na svet pýta jeho prvá zmena. Týka sa tak závažnej veci ako je likvidácia starých áut.  Novelou zákona o cestnej premávke č.  8/2009 je snahou  nenápadnou zmenou paragrafu 120 umožniť vyradenie vozidla z evidencie aj bez dokladu o jeho odovzdaní na ďalšie spracovanie  autorizovanou osobou. Drobná zmena s veľkými dôsledkami. Schválením predmetnej novely bude môcť držiteľ vozidla vyradiť staré vozidlo na polícií, tak ako to bolo pred 10. rokmi, práve v čase kedy  vznikli mnohé skládky, ktoré teraz za 10 mil. eur chce minister životného prostredia likvidovať. Staré vozidlo  obsahuje množstvo nebezpečných látok. Neodborným rozoberaním motorových vozidiel  sa ohrozuje  najmä kvalita podzemných vôd. Nezriedka sme svedkami aj opaľovania plastových častí v snahe získať zakryté kovové časti, či vylievania zbytkov oleja do pôdy. Plasty, staré pneumatiky, čalúnenie a iné nekovové časti  vozidiel následne tvoria veľkú súčasť čiernych skládok v krajine. Pán minister môže hľadať ďalšie milióny, aby upratoval po druhých, ktorým sa navrhovanými legislatívnymi zmenami otvára priestor na ich nezákonné konanie. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?