Quo vadis ochrana prírody

Autor: Anna Zemanová | 12.6.2015 o 17:13 | (upravené 16.6.2015 o 18:24) Karma článku: 2,03 | Prečítané:  707x

Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Natura 2000 je základnou kostrou ochrany prírody v Európe. V jej priestore sa spoločná sústava chránených území začala vytvárať od roku 1992. Tvoria ju chránené vtáčie územia vymedzené podľa Smernice o vtákoch  a pôvodné územia európskeho významu zahrnuté do národnej siete chránených území podľa Smernice o biotopoch. Prílohou oboch smerníc sú aj zoznamy vybraných druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.

Smernice boli prijaté s cieľom  udržiavania biologickej rôznorodosti v rámci celej Európy vo väzbe na hospodárske, spoločenské a regionálne požiadavky.

Európska komisia pred pár dňami začala v celej únii verejnú konzultáciu ohľadom plnenia cieľov Smerníc. Zúčastniť sa jej dá len cez internetový dotazník, ktorý nájdete tu. Dotazník zverejnený na stránke EK je určený pre jednotlivcov  i organizácie. Posledným dňom na jeho vyplnenie  je 24. júl 2015.

Cieľom smerníc  nie je chrániť, ale vytvárať podmienky pre ochranu biotopov a ohrozených druhov organizmov. Preto je obzvlášť dôležitá ich implementácia na území jednotlivých štátov. Okrem kvality výberu území a určenia predmetu ochrany je veľmi významné  ich akceptovanie verejnosťou, ľuďmi, ktorí v chránených územiach žijú. Papierová ochrana neznamená nič, ak nie sú programy starostlivosti a schémy využitia územia. Keď nie sú jasne stanovené pravidlá hry, nastáva obrazne povedané, ľudová tvorivosť, možno aj neprimerané požiadavky ochranárov, svojské výklady v územnom plánovaní, pri starostlivosti o lesy a dotknutú krajinu. Výsledkom je namiesto spoločného cieľa  rôzny lobing, výnimky na výnimky a  investičné zámery nezosúladené s cieľmi udržateľného rozvoja Európy. A pritom úplne zbytočne.

Rozhodne treba viac pracovať s verejnosťou. Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Dňa 17.6. 2015 o 18,00 hod. vás preto pozývame na verejnú diskusiu k nastolenej téme. Bude sa konať v Liberálnom  dome v Bratislave. Účasť prisľúbil europoslanec Richard Sulík, poslanec NR SR Mikuláš Huba, Emília Vavreková, právnička z kancelárie europoslanca v  Bruseli, Jozef Ridzoň ornitológ a environmentalista, Radovan Kazda, analytik Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa venuje environmentálnej politike. Pozvaní sú aj zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR a organizátori kampane Hlas pre prírodu. Tešíme sa na vás.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo by Plavčan nemal byť ministrom

Peter Plavčan, ktorého si vybrala SNS, mal za sebou kauzy, už keď sa stal členom vlády. Aj keď ďalšie pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

ŠPORT

Ružomberok potrápil favorita, s Evertonom prehral iba o gól

Jediný gól stretnutia strelil kapitán domácich Leighton Baines.


Už ste čítali?