Quo vadis ochrana prírody

Autor: Anna Zemanová | 12.6.2015 o 17:13 | (upravené 16.6.2015 o 18:24) Karma článku: 2,03 | Prečítané:  866x

Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Natura 2000 je základnou kostrou ochrany prírody v Európe. V jej priestore sa spoločná sústava chránených území začala vytvárať od roku 1992. Tvoria ju chránené vtáčie územia vymedzené podľa Smernice o vtákoch  a pôvodné územia európskeho významu zahrnuté do národnej siete chránených území podľa Smernice o biotopoch. Prílohou oboch smerníc sú aj zoznamy vybraných druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov.

Smernice boli prijaté s cieľom  udržiavania biologickej rôznorodosti v rámci celej Európy vo väzbe na hospodárske, spoločenské a regionálne požiadavky.

Európska komisia pred pár dňami začala v celej únii verejnú konzultáciu ohľadom plnenia cieľov Smerníc. Zúčastniť sa jej dá len cez internetový dotazník, ktorý nájdete tu. Dotazník zverejnený na stránke EK je určený pre jednotlivcov  i organizácie. Posledným dňom na jeho vyplnenie  je 24. júl 2015.

Cieľom smerníc  nie je chrániť, ale vytvárať podmienky pre ochranu biotopov a ohrozených druhov organizmov. Preto je obzvlášť dôležitá ich implementácia na území jednotlivých štátov. Okrem kvality výberu území a určenia predmetu ochrany je veľmi významné  ich akceptovanie verejnosťou, ľuďmi, ktorí v chránených územiach žijú. Papierová ochrana neznamená nič, ak nie sú programy starostlivosti a schémy využitia územia. Keď nie sú jasne stanovené pravidlá hry, nastáva obrazne povedané, ľudová tvorivosť, možno aj neprimerané požiadavky ochranárov, svojské výklady v územnom plánovaní, pri starostlivosti o lesy a dotknutú krajinu. Výsledkom je namiesto spoločného cieľa  rôzny lobing, výnimky na výnimky a  investičné zámery nezosúladené s cieľmi udržateľného rozvoja Európy. A pritom úplne zbytočne.

Rozhodne treba viac pracovať s verejnosťou. Aby Naturovské územia boli atraktívne pre zvýšenie návštevnosti a aby vlastníci pôdy boli hrdí a nie smutní. Nástroje na to slovenská i európska legislatíva vytvára dostatočne, vrátane finančných.

Dňa 17.6. 2015 o 18,00 hod. vás preto pozývame na verejnú diskusiu k nastolenej téme. Bude sa konať v Liberálnom  dome v Bratislave. Účasť prisľúbil europoslanec Richard Sulík, poslanec NR SR Mikuláš Huba, Emília Vavreková, právnička z kancelárie europoslanca v  Bruseli, Jozef Ridzoň ornitológ a environmentalista, Radovan Kazda, analytik Konzervatívneho inštitútu, ktorý sa venuje environmentálnej politike. Pozvaní sú aj zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR a organizátori kampane Hlas pre prírodu. Tešíme sa na vás.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hromadné podujatia nakoniec nezakázali úplne. Začnú platiť sprísnené pravidlá

Do akvaparkov bude môcť aj v októbri prísť tisíc ľudí naraz.

Stĺpček Petra Schutza

Premiér sa vyľakal, ale nie je to len jeho vina

Určite bolo rozumnejšie pripravovať sa v lete, než v septembri improvizovať.


Už ste čítali?