Čistič Žiga

Autor: Anna Zemanová | 29.4.2015 o 16:06 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  1019x

Minister životného prostredia Peter Žiga odštartoval nový program s názvom Veľké upratovanie Slovenska. Envirorezort na tento projekt vyčlenil 10 miliónov eur. Väčšina z nás je pohoršená nad porozhadzovaným odpadom a skládkami, ktoré lemujú naše cesty, znečisťujú polia i lesy. 

Opäť sa ukazuje, že pre stranu Smer sú dôležitejšie populistické kroky oproti systematickým riešeniam. Pán minister si asi neprečítal zákon z dielne svojho ministerstva, ak si myslí, že po Veľkom upratovaní Slovenska  a po 1. januári 2016, od kedy má byť účinná novela zákona o odpadoch, bude problém s odpadmi vyriešený.

V jednom sa ale s pánom ministrom zhodnem, najväčší problém je v mentalite a ľahostajnom konaní ľudí. Tzv. čierne skládky nevznikli náhodnými okolnosťami, ale nedbanlivosťou konkrétnych ľudí a firiem.  Avšak akékoľvek  právne úpravy sú zbytočné, keď sa predpisy nedodržiavajú a sú neúčinné.

Program Veľké upratovanie Slovenska je programom Zametania odpadkov pod koberec, povrchné a mimo zákon. Okrem šľachetného cieľu vyčistiť Slovensko od odpadkov program vytvára priestor pre špekulantov. Podľa slov ministra Žiga je oficiálne známych asi 2500 čiernych skládok a možno ďalších 7000 je neevidovaných. Na všetky si môžu, podľa jeho slov,  obce a mestá žiadať o dotáciu.

Prijatá dotácia sa stáva príjmom rozpočtu samosprávy. Samospráva môže použiť peniaze zo svojho  rozpočtu na odstránenie nelegálnej skládky až po využití všetkých právnych možností na zistenie zodpovednej osoby za nezákonne uložený odpad. Samospráva musí urobiť všetky kroky tak, aby odstránenie odpadu bolo  vykonané na náklady znečisťovateľa. Obec by si mala  vymáhať vynaložené prostriedky späť od osoby, ktorá odpad nezákonne uložila. Procesné kroky jednoznačne definuje § 18 zákona o odpadoch. Áno, nefunguje to, ale nie z dôvodu, že by sme nemali na to zákony, ale z dôvodu zlyhávania celej spoločnosti,  nevymožiteľnosti práva a jeho nedostatočnej  aplikácie v praxi.

Pre Smer je  atraktívnejšie rozdávať priehrštím verejné zdroje, namiesto realizácie účinných opatrení. Príručka pre žiadateľa o dotáciu pre program Veľké upratovanie Slovenska sa snaží vykľučkovať z povinností uvedených v § 18 zákona o odpadoch. Minister Žiga Čierneho Petra presúva na pracovníkov okresných úradov a na starostov, či primátorov. Tí prví majú vydať potvrdenie o existencii miesta s nezákonne umiestneným odpadom a tí druhí majú podpísať čestné vyhlásenie žiadateľa o oprávnenosti realizovať aktivity projektu na  pozemkoch s nezákonne umiestneným odpadom.  

Žiaden zákon neukladá možnosť vydávať Okresnému úradu predmetné potvrdenie. Napokon, ak Okresný úrad má vedomosť o čiernej skládke, tak má povinnosť realizovať ďalšie  procesné úkony. Až na základe nich, ak ide o komunálne odpady alebo drobné stavebné odpady môže obec takýto odpad  zhodnotiť alebo zneškodniť na vlastné náklady. Čo však s ostatným alebo nebezpečným odpadom na skládkach?   Zneškodnenie alebo zhodnotenie iného  ako komunálneho  odpadu  musí zabezpečiť Okresný úrad, ten však nie je oprávneným žiadateľom o dotáciu. Ako to bude s čestným vyhlásením? Ten, kto uvedie nepravdivý údaj v čestnom vyhlásení pred orgánom štátnej správy alebo obce dopúšťa sa priestupku.

Ministerstvo životného prostredia SR i Environmentálny fond by mali veľmi rýchlo upraviť zverejnené pravidlá dotačného programu, inak môžu byť verejné zdroje použité nezákonným spôsobom a  na iné účely ako sú myslené.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?