Voda a sanitácia sú ľudské práva! Voda je verejný statok, nie tovar

Autor: Anna Zemanová | 7.2.2014 o 12:36 | (upravené 8.2.2014 o 10:48) Karma článku: 8,16 | Prečítané:  1681x

Presne 1.884.790 podpisov pod Európskou  občianskou iniciatívou Voda a sanitácia sú ľudské práva! Voda je verejný statok, nie tovar! Čo je obsahom iniciatívy? Vyzvať Európsku komisiu k návrhu legislatívy, ktorá by uznávala ľudské práva na vodu a kanalizáciu tak, ako to uznáva OSN, a presadzovala poskytovanie vody a kanalizácie ako základné verejné služby pre všetkých.

Cieľom iniciatívy je , aby členské štáty Európskej únie boli  povinné zabezpečiť všetkým svojim obyvateľom právo na vodu a sanitáciu, aby zásobovanie vodou a manažment vodných zdrojov nepodliehal  " pravidlám vnútorného trhu" ,  aby boli vodohospodárske služby vylúčené z liberalizácie a aby EÚ zvyšovala snahy o dosiahnutie všeobecnej dostupnosti k vode a sanitácií.

 

Verejné vypočutie  zástupcov iniciatívy  sa uskutoční  17. februára 2014 na pôde Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Európskeho parlamentu.  Organizátori iniciatívy budú mať  príležitosť  presvedčiť  poslancov Európskeho parlamentu o význame a  širokej podpore nastolených  požiadaviek v celej Európskej únii.  Požiadavky iniciatívy  sa týkajú  realizácie ľudského práva na vodu a kanalizáciu v európskom práve. Európska komisia  preskúma  iniciatívu a pripraví odpoveď do 20. marca 2014. Ak sa Komisia rozhodne konať na základe  iniciatívy sa začne legislatívny postup.

 

Článok 4 Ústavy Slovenskej republiky  hovorí: Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.  Slovenská legislatíva ďalej upravuje, že verejné vodovody a verejné kanalizácie sa zriaďujú a prevádzkujú vo verejnom záujme.   Cena za výrobu , dodávku a distribúciu  pitnej vody verejným vodovodom a odvádzanie a čistenie odpadovej vody  verejnou kanalizáciou je regulovaná bez ohľadu na vlastnícku štruktúru prevádzkovateľa  spoločnosť . Vlastníkom verejných vodovodov a verejných kanalizácií môže byť z dôvodu verejného záujmu iba právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky.

Aká je slovenská  realita? Neobávam sa  neblahého vplyvu  súkromných spoločností   do vodárenských spoločností.  Oveľa väčšie riziko vnímam v tom, že v skutočnosti  vodu a prírodné zdroje dostatočne nechránime. Postupnými krokmi  dochádza  zdroje nášho tekutého zlata znehodnocujeme. V krajine, kde sú zákony zdrapom papiera a nevymáhateľnosť práva je štandardom.  Ignorovanie základných princípov ochrany krajiny. Ustupovanie záujmom lobistických developerov pred citlivou urbanizáciou rešpektujúcou prírodné zákonitosti a ekologické riziká. Nekompetentné rozhodnutia orgánov miestnej samosprávy i štátnej správy. Povoľovanie rôznych výnimiek, veľkoplošné holoruby  a necitlivé zásahy v lesných porastoch. Nadmerné regulácie vodných tokov, používanie chemikálií v poľnohospodárstve, čierne skládky a rôzne stavby v inundácií sú len zlomkom skutočnej  nedostatku pitnej vody.  Prakticky všetky vodárenské zdroje sú využiteľné len po úprave. Naše podzemné vody vykazujú zvýšený obsah železa, mangánu, metánu, sírovodíka, zákalu, či agresívneho kysličníka uhličitého a dusičnanov nad limit stanovený európskou a slovenskou legislatívou pre pitné vody.

Podzemná voda je  strategickou surovinou. Nevhodné zásahy do krajiny a znečisťovanie horninového prostredia sú najväčšími ohrozeniami jej kvality a kvantity. Najväčším spojencom znečisťovateľov je nevymožiteľnosť práva a arogancia.

 

Európska občianska iniciatíva (EOI) je  právnym  nástrojom  občianskej demokracie, ktorý by mal dostať občanov členských krajín Európskej únie bližšie k rozhodovaciemu procesu v Únii, má svoj pôvod v rezolúcii o Európskej občianskej iniciatíve, ktorú prijal Európsky parlament ešte v máji 2005. Pravidlá jej využitia boli schválené nariadením v roku 2010.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?