Európska komisia vyhlásila nové ocenenie, Natura 2000 Award.

Autor: Anna Zemanová | 20.1.2014 o 14:57 | (upravené 20.1.2014 o 16:06) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  619x

Nové ocenenie ochrany prírody Natura 2000 Award má  vyzdvihnúť výnimočné postupy v oblasti ochrany prírody v Európe. Do 18. februára 2014 sa môžu  zasielať prihlášky v piatich kategóriách. Prihlášku môže podať ktorýkoľvek subjekt priamo zapojený do siete Natura 2000 (orgány štátnej správy a miestnej samosprávy, podniky, MVO, vlastníci pozemkov, vzdelávacie inštitúcie a jednotlivci). Bude udelených päť ocenení v rôznych oblastiach, vrátane komunikácie, ochranných opatrení, socio-ekonomického prínosu, zladenia záujmov a  cezhraničnej spolupráce. Viac informácii a prihláška je na stránke Európskej komisie – Natura 2000 Award

Väčšina chránených území je na lesnom pôdnom fonde. Roky pretrvávajú konflikty medzi lesníkmi a ochranou prírody. Paradoxom je, že novela zákona o ochrane prírody i  novela zákona o lesoch   zhoršujú situáciu v oblasti  ochrany prírody a trvalo-udržateľného užívania nášho prírodného bohatstva.  Namiesto hľadania spoločných riešení , štát na jednej strane poslušne prijíma „bruselské" regulácie a na druhej strane ich bezohľadne obchádza.

Ak by sa udeľovala  kategória „Kyslá malina" za neuveriteľné prehrešky voči ochrane prírody, tak Slovensko by bolo vážnym kandidátom na prvé miesto prakticky v každej kategórií. Istotne nemožno uprieť snahu odborných pracovísk, výnimočne miestnej samosprávy, či mimovládnych organizácií v oblasti ochrany prírody.  Na druhej strane štát v zastúpení svojich výkonných orgánov  nivočí túto krajinu rôznymi výnimkami z ochrany prírody a laxnými vyjadreniami v procesoch posudzovania vplyvov na životné prostredie. Naša sieť chránených a cenných území  dáva ohromný potenciál pre cestovný, prírode blízky,  turizmus. Nie som zástancom štátnych dotácií, ale v súčasnosti sú do systému zavedené.  Pri lepšie nastavenej dotačnej politike v poľnohospodárstve  a krajinotvorbe  by bolo možné realizovať  ekologický manažment územia a poľnohospodársku činnosť podporiť  na princípoch eko fariem.  Motiváciou malých a stredných podnikateľov by bolo možné vykonávať trvalo-udržateľné poľnohospodárstvo aj v chránených územiach NATURA 2000.

Systém zákazov  namiesto motivácie a hrdosti k prírodným hodnotám  vedie skôr k diskusiám a snahám o  prehodnotenie siete európsky chránených území  NATURA 2000. Na Slovensku sa z ochrany prírody stáva nepriateľ a vinník sociálno-ekonomického úpadku nášho vidieka. V roku 2008 z celkového počtu 2920 obcí SR identifikovalo strety záujmov 481 obcí a z toho 125 obcí spresnilo aj plánované podnikateľské aktivity v dotknutých lokalitách.

Doteraz využívaný finančný mechanizmus na odškodňovanie, resp. kompenzáciu náhrad za  obmedzené užívanie je diskutabilný a nefunkčný. Je potrebné vykonať podrobnú analýzu jeho efektivity.  Ochrana prírody nie je luxus, ale nevyhnutná podmienka zdravej spoločnosti. Je potrebné zaviesť  opatrenia, ktoré by motivovali vlastníkov pôdy v chránených územiach  poznať potenciál, ktorý vlastnia a aby dostali impulz užívať svoje vlastníctvo v súlade s pravidlami ochrany prírody a krajiny. Správnym nastavením legislatívy dať podnet,  aby vlastník pôdy či lesa nevidel len hodnotu nevyrúbanej drevnej hmoty a obmedzenia v zástavbe pozemku, ale aby vnímal hodnotu svojho majetku aj cez iný pohľad.

Hlavné nástroje sú  územný plán, lesné a hospodárske plány, procesy hodnotenia SEA a EIA, Programy starostlivosti o les a o chránené územia. V nich treba  jasne definovať priority a  možnosti užívania pozemkov vlastníkmi.

Logo Natura 2000

Natura 2000 je názov sústavy chránených území členských krajín Európskej únie a hlavným cieľom jej vytvorenia je zachovanie prírodného dedičstva, ktoré je významné nielen pre príslušný členský štát, ale najmä pre EÚ ako celok.  Táto sústava chránených území má zabezpečiť ochranu najvzácnejších a najviac ohrozených druhov voľne rastúcich rastlín, voľne žijúcich živočíchov a prírodných biotopov vyskytujúcich sa na území štátov Európskej únie a prostredníctvom ochrany týchto druhov a biotopov zabezpečiť zachovanie biologickej rôznorodosti v celej Európskej únii.  Významné chránené územia pokrývajú 18,6 % celkovej plochy Európskej únie. Táto plocha zahŕňa  27 221 lokalít. Slovensko sa z tohto počtu podieľa 514 lokalitami s celkovou výmerou  14 448.26 km2, čo je 29,58v % územia Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?