Zámery rozvoja Letiska Bratislava a dotknutá verejnosť

Autor: Anna Zemanová | 21.6.2013 o 22:02 | (upravené 21.6.2013 o 22:29) Karma článku: 3,71 | Prečítané:  680x

Úsilie Letiska Bratislava vedie k zaisteniu územnej rezervy na výstavbu novej vzletovej a pristávacej dráhy, ktorá je navrhnutá 1 500 m východne od VPD 13-31 s prahom 13 tak, aby bolo umožnené prístrojové priblíženie lietadiel zo smeru ponad Malé Karpaty. Po uvedení do prevádzky bude postupne dráha VPD 04-22 (smer mesto – Ivanka) uzavretá a využívaná iba na rolovanie. Rozporové konanie, ktoré musí BSK teraz podstúpiť s MDVRR SR  sa bude konať  z titulu zásadných rozdielnych stanovísk orgánu štátnej správy a dotknutých občanov a starostov a musí dôjsť k dohode. Predpokladaný termín záverečného schvaľovania v Zastupiteľstve BSK je september 2013.  Rozporové konanie zatiaľ nemá stanovený termín, bolo by však vhodné, ak by odovzdanú Hromadnú pripomienku  svojim podpisom podporili ďalší občania, čím sa posilní hlas dotknutej verejnosti Vajnor a Rače. Aby sme neskončili tak, že sa dozvieme, že napriek snahe to nevyšlo .... a štátna moc , len z titulu svojho postavenia si presadí svoje.

Dráhový systém Letiska M.R.Štefánika  v Bratislave tvoria dve na seba kolmé vzletové a pristávacie dráhy. Tento systém umožňuje pristátie bežných lietadiel. VPD 04-22 má dĺžku  2 900 m a VPD 13-31 3190 m s plánom jej predĺženia o 410 m smerom k Malému Dunaju. Predĺženie si bude vyžadovať prekládku toku, alebo premostenie Malého Dunaja. Podľa vyjadrení životnosť dráhy VPD 13-31 je ešte  cca 15 rokov, a potom si bude vyžadovať zásadnú rekonštrukciu. Po ukončení rekonštrukcie by mala dráha spĺňať  požiadavky na maximálny dolet veľkokapacitných lietadiel typu B747, a to aj pri maximálnej vzletovej hmotnosti. Úsilie Letiska Bratislava vedie k zaisteniu územenej rezervy na výstavbu novej vzletovej a pristávacej dráhy, ktorá je navrhnutá 1 500 m východne od VPD 13-31 s prahom 13 tak, aby bolo umožnené prístrojové priblíženie lietadiel zo smeru ponad Malé Karpaty. Po uvedení do prevádzky bude dráha VPD 04-22 (smer mesto - Ivanka) uzavretá a využívaná iba na rolovanie.

Letisko Bratislava považuje prevádzku dvoch nezávislých paralelných dráh za výhodnejšie a kapacitnejšie, ako ponúka súčasný systém dvoch v strede sa križujúcich dráh.  Tvrdia, že navrhované riešenie je príspevkom k zlepšeniu životného prostredia znížením hlukovej záťaže v Ivanke pri Dunaji, vo Vrakuni a Moste pri Bratislave. Dve križujúce sa dráhy eliminujú negatívne poveternostné vplyvy, najmä vplyv bočnej zložky vetra na štartujúce lietadlá, avšak z ich pohľadu ide o rizikový systém, lebo kríženie vytvára možné kolízne miesto.  Letisko vidí svoj potenciál  skôr v oblasti nákladnej leteckej prepravy a opravárenstva, ako v dynamickom rozvíjaní osobnej prepravy o čom svedčia aj ďalšie požiadavky Letiska na vyhradenie priestorov letiska pre Cargo.

Dňa 15. mája 2013 sa konalo dorokovanie  pripomienok k Návrhu Územného  plánu regiónu - BSK, na ktorom  Generálna riaditeľka sekcie civilnej leteckej a vodnej dopravy Ing. Radmila Valíčková  uviedla, že Letisko Bratislava je dôležitým dopravným uzlom celoštátneho i celoeurópskeho významu, zároveň je definované v rámci TEN-T ako jediné letisko SR v tzv. základnej sieti TEN-T, pričom letiská tejto siete sú prioritné letiská z pohľadu transeurópskej a medzinárodnej leteckej prepravy, pri ktorých má byť zabezpečený ich ďalší trvalo udržateľný rozvoj vzhľadom na kapacitné možnosti.

Vzhľadom na to, že ako poslankyňa Z BSK som sa dorokovania  mohla zúčastniť, tak som  argumentovala,  že požiadavka Letiska Bratislava na územnú rezervu pre paralelnú dráhu VPD 13-31  nie je súčasťou Koncepcie územného rozvoja Slovenska 2001, schválenej Nariadením vlády SR, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť Koncepcie územného rozvoja Slovenska 2001 a ani v dodatku z roku 2011.

Chýba posúdenie strategického zámeru SEA a doloženie záverečného stanoviska ako podklad pre rozhodovanie MDVRR SR pre dokumentovanie verejného záujmu pre záväznú časť nového územného plánu Bratislavského samosprávneho kraja. Požiadavka na tretiu dráhu, resp. paralelnú dráhu VPD 13-31 s výhľadom zrušenia prevádzky na VPD 04-22 nebola zaradená medzi konfliktné uzly v rámci posudzovania SEA Konceptu UPN BSK. Zaradenie tak závažného strategického zámeru medzi záväzné regulatívy UPN BSK bez  prerokovania podľa zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie dochádza k vylúčeniu účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia.

MDVRR SR malo 8 rokov na to, aby zámer Letiska Bratislava prerokovalo v riadnom procese SEA, čo doteraz neurobilo. Po spracovaní SEA bude možné zámer na územnú rezervu prerokovať ako návrh dodatku nového územného plánu BSK. S treťou dráhou nesúhlasia ani starostovia Vajnor a Rače. Podpredseda BSK Ing. Martin Berta uviedol, že BSK bude v rámci vyhodnotenia pripomienok hromadnú pripomienku približne 600 občanov a starostov Vajnor a Rače  akceptovať.

Generálna riaditeľka Ing. Valíčková na záver dorokovacieho konania konštatovala že z vecného hľadiska MDVRR SR trvá na ponechaní územnej rezervy pre paralelnú VPD 13-31 v záväznej časti návrhu Územného plánu regiónu Bratislavský samosprávny kraj, tak ako je to uvedené v súčasnom návrhu. „Máme za to, že vyňatím územnej rezervy pre paralelnú dráhu 13-31 Letiska Bratislava zo záväznej časti nebude táto územná rezerva zo strany okolitých obcí viac rešpektovaná a tým MDVRR SR príde o možnú alternatívu rozvoja infraštruktúry letiska Bratislava. Tento zámer územnej rezervy pre 3. VPD je rezervným riešením a v súčasnej dobe nie je možné presne definovať podrobnosti. Nie je naším zámerom vylúčiť obyvateľstvo z procesov rozvoja letiska, akýkoľvek ďalší rozvoj a budovanie infraštruktúry podlieha zákonným povinnostiam a aj skúmanie dopadov na životné prostredie a obyvateľstvo je ich súčasťou".

Ako ďalej? Schvaľovací proces nového územného plánu BSK sa riadi ustanoveniami stavebného zákona. Začal v roku 2009, postupne prešiel rôznymi štádiami , prerokovaniami a posudzovaniami. V súčasnosti sa proces nachádza vo finálnom štádiu. Rozporové konanie, ktoré musí BSK teraz podstúpiť s MDVRR SR  sa bude konať  z titulu zásadných rozdielnych stanovísk orgánu štátnej správy a dotknutých občanov a starostov a musí dôjsť k dohode. Predpokladaný termín záverečného schvaľovania v Zastupiteľstve BSK je september 2013.  Rozporové konanie zatiaľ nemá stanovený termín, bolo by však vhodné, ak by odovzdanú Hromadnú pripomienku  svojim podpisom podporili ďalší občania, čím sa posilní hlas dotknutej verejnosti Vajnor a Rače. Aby sme neskončili tak, že sa dozvieme, že napriek snahe to nevyšlo .... a štátna moc , len z titulu svojho postavenia si presadí svoje. Hárky si môžete stiahnuť  z internetu, alebo Vám ich na vyžiadanie pošlem mailom. Moja adresa je zemanova.bsk@gmail.com.

 

RNDr. Anna Zemanová,

poslankyňa Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?