TANAP nie je trhací kalendár

Autor: Anna Zemanová | 30.4.2012 o 11:51 | Karma článku: 9,20 | Prečítané:  1219x

Ako je možné, že pomaly 20 rokov bojujú  medzi sebou na území Vysokých Tatier  štátne organizácie? Medzi ne sa vmiešavajú politici a developeri a pretekajú sa v geniálnych nápadoch. Štekajú po sebe cez média, súdia sa, udeľujú  si rôzne výnimky, ale aj  pokuty.  Presadzujú si svoje záujmy, ako keby nešlo o jedno územie, o tie isté povinnosti voči starostlivosti o verejný majetok, voči obyvateľom Slovenska, prírode, krajine a v konečnom dôsledku, od roku 2004 aj voči Európskej únii, kde sme sa dobrovoľne zaviazali dodržiavať isté pravidlá.

Gerlachovský štítGerlachovský štítAnna Zemanová

Každý  nastupujúci minister životného prostredia začína svoju agendu sľubom, že nová  zonácia bude schválená za jeho éry. Pekné, len niekedy šokujúce. Najmenej už 10 rokov sa hovorí   novej zonácii TANAPu. Aj nový pán minister  sa nechal počuť o jeho predstave, ako by to mohlo fungovať. Princíp, nech sa dohodnú lesníci s ochranármi, vlastníci a developeri a keď sa dohodnú, tak potom sa to nejakým spôsobom spíše a vyhlási sa zonácia, aby boli všetci spokojní. Pán minister chce  byť Pilátom nad osudom  Tatier?

Zonácia je v svojej podstate koncepciou užívania Tatier. Každá aktivita, ktorá sa bude môcť na jej základe na území vykonávať, má nejaký dopad na životné prostredie, následne na ľudí, zdravie , životy i majetok. V neposlednom rade aj na zamestnanosť, cestovný ruch a všetko to okolo, čo by mohli Tatry ponúknuť. Komu  vyhovuje stav chaosu? Stav, ktorý sa tu umelo a  mám pocit už úmyselne dlhodobo  živí, namiesto toho, aby sme naozaj zobrali rozum do hrsti a aby sa začali využívať a používať všetky legislatívne nástroje?  Nie sú až také zlé, ako sa o nich hovorí. Keď sa nimi budeme riadiť, tak do roka môžeme  mať zonáciu TANAPu .

V súčasnosti v niektorých častiach TANAPu sa umožňujú činnosti , ktoré majú za následok  pomaly nezvratné  procesy na genofonde Tatier. Práve preto je potrebné určiť jasné pravidlá. Zonácia bude vplývať na životné prostredie  vrátane vplyvu na zdravie, flóru, faunu, biodiverzitu, pôdu, klímu, ovzdušie, vodu, krajinu, prírodné lokality, hmotný majetok, kultúrne dedičstvo a vzájomné pôsobenie medzi týmito faktormi.

Čím ďalej budeme živiť filozofiu zonácie  ako trhacieho kalendára,  o to viac  robíme veľké škody a službu nezákonnosti. Víchrica, ani mohutné lejaky nie sú hrozbou Tatier.  Najväčším nepriateľom je bezohľadnosť  ľudí a dešpekt  k prírodným zákonitostiam. Príkladom toho je vyhorený Eurocamp, pohyb  ľudí mimo vyznačené chodníky, pohyb ľudí po tatranských končiaroch v čase, kedy tam má byť pokoj , kedy je vyčlenená doba pre prírodu, aby si oddýchla, aby sa spamätala , aby si dokázal nájsť druh druha, aby sa rozmnožovala a v rovnováhe s týmto všetkým nám mohla ponúkať svoje krásy.

Takže, ako na to? Myslím si, že súčasný proces spracovania i prerokovávania návrhu zonácie  je v rozpore s našou legislatívou. Zonácia  má charakter strategického dokumentu a v kombinácii s inými dokumentmi alebo činnosťami bude mať významný vplyv na územie patriace do európskej sústavy chránených území. To, že sa zonácia vyhlasuje Vyhláškou, neznamená, že  je materiálom čisto legislatívnej povahy.  Vzhľadom na význam Tatier, možno uvažovať aj nad tým, že ide o strategické rozhodovanie s celoštátnym dopadom.

Preto by malo byť povinnosťou ministerstva životného prostredia,  pred spracovaním legislatívneho predpisu, vykonať zisťovacie konanie o posudzovaní strategického dokumentu podľa zákona 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Následne by mohla prípadne zonáciu  schvaľovať   vláda  SR.

Nie lesníci, ale práve ministerstvo životného prostredia je príslušným orgánom  na spracovanie a prerokovanie návrhu zonácie.  Nikomu nesmie byť ubraté právo sa k dokumentu vyjadriť a vznášať pripomienky a námietky. Vlastníci, samosprávy, každý jeden občan tejto krajiny, ktorý má záujem a cíti sa byť zainteresovanou osobou  do celého procesu  musia mať možnosť k navrhovanému dokumentu  vyjadriť sa a vznášať  pripomienky riadnou  cestou. Od doby príprav prvých návrhov zonácie, Slovensko prijalo viacero zákonov, ktoré sme povinní rešpektovať.

Čím  dlhšie bude  trvať táto agónia „rokovaní", tým sa  viac  nahráva rabovaniu  prírody, využívaniu Tatier pre osobný prospech skupín i jednotlivcov. Stačí, keď sa pozrieme na vyklčované bývalé lesné porasty, organizovanie ohňostrojov v chránených územiach  a predstavy tvrdých extenzívnych turistických atrakcií  v Tatrách.

Zastavme túto rabovačku, vyzývam k zodpovednosti  voči našej krajine, voči prírodnému dedičstvu, ktoré máme právo užívať, nie však využívať,  a ktoré sme povinní ponechať ďalším generáciám  minimálne v takom stave ako sme ho dostali, ak nie v lepšom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA SAMUELA MARCA

Neuveriteľná smola poslanca Fica (píše Samo Marec)

Buď sa obklopil ľuďmi, ktorí vo veľkom porušovali zákon, alebo to celé zastrešoval.

Plagiát odovzdal aj minister školstva Gröhling

Zaradil sa k politikom ako Andrej Danko či Boris Kollár.


Už ste čítali?